Heritage

Ottilie & Alexander Limited Dolma Kalem

  •  31.01.2017
  •  

Graf von Faber-Castell Heritage Limited Edition serisi, 20. yüzyılın başlarında Faber-Castell Şatosu'nda kapsamlı bir yenileme ve genişleme çalışması yürüten Ottilie ve Kont Alexander von Faber-Castell'e ithaf edilmiştir. Bu sınırlı koleksiyondaki dolma kalemlere; renkleri, desenleri ve harikulade işçiliği ile , Faber Castell şatosunda bulunan bayanlara ait salon ve Alexander’ın çalışma odası, giyinme odası ve kütüphanenin etkileyici tasarımı, muazzam işçiliği ve Ottilie ile Alexander'ın aydınlık, zevkli kişilikleri esin kaynağı oldu. Güderi rengi hediye kutusu, güzelce işlenmiş limited edition serisini tamamlamaktadır.

Büyük kalem şirketinin adı ‘’Castell’’ ilk defa kayıtlara 1057 yılında geçmiştir. Günümüze kadar bu güzel isimle marka anılmaya devam etmiştir. 1900 ‘lü yıllarda Avrupa’da büyüleyici aristokrasi sürecinde Lother von Faber Nuremberg yakınlarındaki kalem fabrikasında ilk markalı yazım enstrümanlarını üretmeyi başardı ve böylelikle Faber Castell’in uluslararası üne sahip bir kurum olmasını sağladı. Aile, varisi tayin etme zamanı gelip çattığında, torunu Barones Ottilie von Faber’i seçti. Bu büyük modern kalem şirketinin tek kadın varisi Barones Ottilie von Faber, en eski Alman Aristokrasi ailelerinden olan Kont Alenxander zu Castell Rüdenhausen 1898 yılında evlendi ve Lother von Faber’in vasiyetnamesi gereği “Faber” adını her zaman bünyesinde barındırması gerekliliğinden bu evlilik yeni bir soylu aile yarattı:” Graf von Faber Castell. Görkemli evliliklerinin ve lüks bir yaşam stilininin ifadesi olan detaylar ile Faber-Castell şatosu soylu aile tarafından Bronu Paul gibi örnek odaları en ince detayına kadar planlayan önemli tasarımcı ve sanatçılar kullanılarak itina ile dekore edilmiştir. Değerli materyallerin kullanımı ve genel tasarımın seçkinliği günümüze kadar etkileyiciliğini korumuştur.

Alexander’ın çalışma odası olarak tahsis edilen ofis, cumbalı penceresi sayesinde geniş bir fabrika manzarası sunar. Deri koltukları ve etkileyici masası ile şatonun en çarpıcı şekilde döşenmiş odalarından biridir, mükemmel kalitesi ve taşıdığı değerle gerçek bir klasik ve Alexander Limited Edition kalemlerin ince dokunuşlarla bezenmiş, yeşil lake metal gövdesinin de esin kaynağı oldu. Özenle işlenmiş bu dolmakalem klasik zarafetin dışa vurumu ile hafif bir nostalji duygusu da uyandırmaktadır. Kadınlara mahsus salonda, evin hanımının ince zevklerini yansıtan eşsiz mobilyalar yer almaktadır, zarif mobilyalar sayesinde eşit derecede çekicidir. Bu odada yer alan değerli kakmalarla süslenmiş Ottilie’nin çalışma masası, özel bir öneme sahiptir. Telkâri desenli incelikle süslenmiş kumaşla kaplanmış koltukları da Ottilie'nin en sevdiği renk olan kraliyet morudur. Kumaşın deseni o kadar ince işlenmiştir ki, ışığın açısında meydana gelen küçük sapmalar değişen parıltılara da neden olmaktadır. Bu renk ve desen oyunu “Limited Edition Ottilie” dolma kaleminin gövdesine gizlice yansıtılmıştır.

Kontesin en sevdiği renk olan menekşe mavi, zarif mürekkep şişesinin işlemeli gövdesinden yansıyan ışıkta parıldıyor. Mürekkep şişesinin kapağı, Kontluğun arması ve “Graf von Faber-Castell” yazısıyla süslenmiştir.

Bu derece sanatkârca bir sentezi barındıran kalemler ise ancak en iyi malzemeler kullanılarak tamamlanabilirdi. Tüm metal parçalar som gümüşten yapılırken, el oymalı yazı ucu 18 karat çift renkli altından üretildi. Kavranan kısım, kapağın ucu ve kapak damgayla süslendirilmiştir. Oluklu kapağın ucu, som gümüş Graf von Faber-Castell yazı enstrümanlarının karakteristik özelliği olan çifte tırtıkla süslendi. Kapağın tepesine telkâri tekniğiyle işlenmiş A, O, F ve C harfleri, Alexander ile Ottilie'nin baş harfleri ile soyadları Faber-Castell'i temsil eder. Kapağın üzerindeki dekoratif çemberde ise kalemin Almanya'da elde üretildiğini gösteren "Handmade in Germany" ibaresi işlenmiştir. Son olarak, kalemin arka kapağına koleksiyonun adı olan “Limited Edition Heritage” ve üretim adedi olarak 1898 işlenmiştir – 1898, Ottilie ile Alexander'ın evlendikleri yılı sembolize eder. İki oda da Ottilie ve Alexander von Faber Castell’in kişiliğini muazzam biçimde ifade eder. Renkleri, desenleri ve harikulade işçiliği ile” Limited Edition Heritage” koleksiyonumuzun dolma kalemlerine ilham kaynağı olmuştur.

A5 boy menekşe mavi kapaklı keten defter, keten liflerinden yapılmış kağıtta dolmakalemler adeta kayarak iz bırakır. Kaliteli opak yaprakların özenle dikilmiş olması sayesinde el yazısı meraklıları, kalemlerine eşlik eden bu defterle de Graf von Faber-Castell Heritage Limited serisi yazmanın zevkini yıllarca yaşatacaktır. Dolma kalemlerde kapağın ucuna koleksiyonun ismi olan “Limited Edition Heritage” işlenmiştir ve her bir dolma kalem için sınırlı üretim 1898 parçadır, 1898 Ottilie ve Alexandır’ın evlendikleri yılı temsil eder. Kusursuz olarak işlenmiş ve pirinç metal gövdesi birçok kez ayrıntılı biçimde lakelenmiştir. Vidalı Kapak, kavrama yeri ve kapağın ucu 925 ayar som gümüşten yapılmıştır. Kalemlerin uçları iridium uçlu el oymalı 18 karat çift renkli altındır. Her bir uç yüzden fazla aşamayı içeren el işçiliği ile üretilmiştir. M(medium), F(fine), EF( extra fine) ve B(broad) uçları mevcuttur. Kartuş ve piston mekanizmalıdır. Her bir dolma kalemin ağırlığı 52 g’ dir.

Ürünlere Git